Product Details:
| Weight | 300 gm |
| Usage/Application | Water Fitting |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Hardness | 45 HRC |
| Appearance | Modern |
Product Details:
| Weight | 300 gm |
| Usage/Application | Water Fitting |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Appearance | Modern |
| Hardness | 55 HRC |
Product Details:
| Type of Bearing | Ball Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Bore Diameter | 50 mm |
Product Details:
| Weight | 1 kg |
| Dimension | 30 X 62 X 16 mm |
| Usage/Application | Water Fitting |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Packaging Type | Box |
| Hardness | 45 HRC |
| Warranty | 1 Year |
| Finishing | Polished |
Product Details:
| Type of Bearing | Ball Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Number Of Rows | Single |
| Color | Silver |
| Bore Diameter | 50 mm |
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Packaging Type | Box |
| Bore Diameter | 50 mm |
| Shape | Round |
Product Details:
| Weight | 1 kg |
| Dimension | 30 X 62 X 16 mm |
| Usage/Application | Water Fitting |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Hardness | 55 HRC |
| Appearance | Modern |
Product Details:
| Type of Bearing | Tapered |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Number Of Rows | Double |
| Material Grade | SS 304 |
| Surface Finish | Polish |
Product Details:
| Weight | 300 gm |
| Usage/Application | Water Fitting |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 10 mm |
| Hardness | 45 HRC |
| Appearance | Modern |
| Shape | Round |
Key Advantages of INA Bearings:
Product Details:
| Type of Bearing | Ball Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Cast Iron |
| Brand | SKF |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Bore Diameter | 30 mm |
Product Details:
| Weight | 300 gm |
| Usage/Application | Water Fitting |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Shape | Round |
| Hardness | 45 HRC |
| Packaging Type | Box |
Product Details:
| Type of Bearing | Tapered |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Packaging Type | Box |
| Bore Diameter | 50 mm |
Product Details:
| Type of Bearing | Needle Roller |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Number of Rows | Double |
Product Details:
| Weight | 300 gm |
| Usage/Application | Water Fitting |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Appearance | Modern |
| Hardness | 65 HRC |
Product Details:
| Type of Bearing | Ball Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | V M Corporation |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Bore Diameter | 80 mm |
VM Corporation is a market leader specializing in the wholesale and distribution of high-quality bearings for various industrial applications. With a vast product portfolio and years of expertise, we deliver durable and reliable solutions that ensure optimal machine performance and operational efficiency.
Our Comprehensive Product Range